Pracownia architektoniczna ZEW

Architekt Wnętrz Wrocław

Projektant Wnętrz

Projektowanie wnętrz Wrocław, Białobłoty, Pleszew, Konin

Projekty wnętrz Kontakt

biuro@pracowniazew.pl
+48 512 938 819

Jak stworzyć piękne wnętrze?

 

Jak stworzyć piękne wnętrze? Żeby w jakikolwiek sposób odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zacząć od tego czym w ogóle jest piękno. Dla każdego będzie inaczej rozumiane, to pewne. Mówią, ze o gustach się nie dyskutuje. Też prawda. Więc w jaki sposób można to w ogóle określić, a co dopiero zaprojektować? Cóż, to nie jest łatwe pytanie – myślę że przez wieki wszyscy architekci, artyści i twórcy starali się na nie odpowiedzieć. Postaram się wskazać, jakich błędów nie popełniać przy projektowaniu wnętrz, tworząc je ponadczasowymi i komfortowymi do codziennego życia. 

 

“Czy piękno jest konkretna właściwością rzeczy lub obiektu, możliwą do opisania lub nazwania, czy też jest raczej stanem ducha, doznaniem człowieka? Czy piękno jest szczególnym odczuciem, które wywołuje wyjątkowa forma, kształt lub sposób ukształtowania, będące przedmiotem naszego postrzegania? […] Czy piękno posiada formę?”


Myślenie architekturą, Peter Zumthor

 

Kiedyś kanony były dużo precyzyjniej określone – tak samo jak normy społeczne i inne zachowania. Wszyscy dostosowywali się do tego co jest uznawane za właściwe, a co nieodpowiednie. Później przyszła globalizacja, inspiracje z krajów całego świata i teraz wydaje się niemożliwym tak proste ubranie kanonu w ramy. Dlatego podstawową zasadą, według mnie, jest odrzucenie kategorii stylu i dyskutowanie na temat tego czy piękne jest wnętrze barokowe, modernistyczne, skandynawskie, prowansalskie czy japońskie. 

 

Wolę sprecyzować wyznaczniki w innych kategoriach.

 

1. Czas

Dla mnie jest to podstawowy wyznacznik tego, czy coś mi się podoba i czy coś uważam za wartościowe – sposób w jaki się zestarzało, lub w jaki może się zestarzeć. Materia ma to do siebie, że wcześniej czy później i tak się zniszczy, a na pewno zmieni. Zdecydowanie wolę to ‘później’ niż ‘wcześniej’ – kupujmy rzeczy dobrej jakości patrząc na nie długoterminowo. Ludzie często nie chcą inwestować w droższe rzeczy “bo jak mi się znudzi to nie będzie mi szkoda wyrzucić i kupić coś nowego”. Jeśli kupisz coś z dobrego materiału, porządne, to jestem pewna że bez problemu to sprzedasz. Świadczy o tym chociażby ciągle żywy handel antykami, meblami z lat 60-tych. Jaki antyk będzie kiedyś z mebli z sieciówek?

W ogóle nie przeszkadza mi niedoskonałość starych drewnianych desek, ich wypaczenie czy przebarwienia. Wydłubany sęk, małe pęknięcie. Za to porysowane plastikowe panele już tak. Lub dziura w rozpulchnionej płycie meblowej, z rozklejającą się plastikową listwą. Ot tak, dla przykładu.

 

2. Detal

Przez detal mam na myśli cały proces i wszystkie małe szczegóły jakie miały miejsce podczas tworzenia. Zaczynając od świadomości ile ktoś czasu myślał nad formą, kształtem, doborem odpowiedniego materiału, proporcji. Trochę jest to subiektywne, bo zależy od naszej wrażliwości na szczegóły i od tego jakie lubimy połączenia. Są jednak produkty lub przestrzenie, do których mimo naszych preferencji nie możemy się ‘przyczepić’. Tak po prostu – są wykonane porządnie, nic nam nie przeszkadza, widać w nich włożony czas i serce.

 

3. Szczerość materiału

Zdaję sobie sprawę, że jest to bardzo trudne wymaganie przy tylu produktach dostępnych na rynku, które coraz to lepiej wszystko imitują. Papier udaje kamień, ceramika udaje drewno, beton udaje glinę. Tym bardziej, że zamienniki prawie zawsze są tańsze od oryginalnych surowców, a finanse często zmuszają do wyborów.
Z tym, że nigdy tapeta wyglądająca jak cegła albo kamień nie może się z nią równać – nie czuć tej faktury pod dłonią, nie jest szorstka, wypukła, ani nie ma krzywych krawędzi.
Zimne drewnopodobne płytki nie będą drewnianą podłogą, nie mają jej ciepła ani dźwięku.

Tapeta z widokiem na morze nie jest wodą – jest tyle pięknych grafik tworzonych przez projektantów, warto się im przyjrzeć.
Jeśli chcesz przywołać widoki, wspomnienia dużo lepszym rozwiązaniem jest wywołanie własnych zdjęć – w dowolnych rozmiarach i kompozycja z nich chociażby na całej ścianie. Gdy widzimy własne zdjęcia od razu przypominamy sobie całe otoczenie, ludzi którzy ze nami byli, sytuacje które się zdarzyły.
Tapety z motywami roślinnymi są super, ale hej! Rośliny w mieszkaniu są jeszcze lepsze, dużo bardziej wdzięczne i przede wszystkim żywe.

 

4. Naturalność materiału

To akurat mój, bardzo subiektywny podpunkt. W sumie znalazłabym w głowie wiele przedmiotów z tworzywa sztucznego, które dobrze się starzeją, są dobrze przemyślane i ‘nie udają’ – ale mam słabość do wszystkich tworzyw naturalnych i zawsze będą miały +100 punktów w porównaniu z syntetycznymi.

 

To podsumowanie tego co uważam za piękno i do czego Was gorąco zachęcam.
Naturalne, nie udawane, dobrej jakości.
Bez względu na kolory, stopień dekoracji czy minimalizmu i surowości.

 

 

udostępnij wpis :

Inne projekty

Leave a Reply