Pracownia architektoniczna ZEW

Architekt Wnętrz Wrocław

Projektant Wnętrz

Projektowanie wnętrz Wrocław, Białobłoty, Pleszew, Konin

Projekty wnętrz Kontakt

biuro@pracowniazew.pl
+48 512 938 819

Naturalne i zdrowe projektowanie wnętrz – tynki gliniane!

 

Tynki gliniane w mieszkaniu? Dla wielu osób glina kojarzy się z czymś brudnym, kruszącym, rodem z średniowiecznych lepianek. Otóż nic z tych rzeczy! To cudowny, zdrowy i naturalny materiał który możemy wykorzystać na wiele sposobów urządzając swój dom 🙂

 

Mój aktualny projekt wnętrza naturalnego, drewnianego domu z bali zakłada ich wykorzystanie, dlatego dokładnie zgłębiłam temat i z chęcią podzielę się niektórymi swoimi spostrzeżeniami. Bardzo pomogły mi firmy wykonujące takie tynki, za co bardzo dziękuję!

 

Zalety tynków glinianych

 

Ogólnymi zaletami tynków glinianych jest ich paroprzepuszczalność – najprościej mówiąc ‘oddychają’. Glina reguluje wilgotność powietrza (szybko przyjmuje i oddaje wodę), tworząc zdrowy klimat, przeciwdziała zagrzybieniu i pochłania szkodliwe substancje. Jest neutralna i naturalna, dlatego doskonale nadaje się do tynkowania pokoi alergików, szczególnie dzieci.

Dbamy o zdrowe jedzenie, aktywność fizyczną, ostatnio coraz więcej roślinności wprowadzamy do wnętrz. Zdecydowanie warto dać krok dalej, zwracając uwagę na materiały jakie nas otaczają, a ściany są całkiem dużą powierzchnią, prawda?

Ciekawą właściwością jest brak zamkniętego czasu wiązania, glinę można skuć i zabrać ze sobą, wykorzystując ponownie. Po tym dodajemy wody, aby ponownie uzyskać materiał tynkowy.

 

 

Tynki gliniane zostały wyparte przez tynki gipsowe i cementowo-wapienne ze względu na cenę, jednak czy na pewno różnica jest aż taka duża?

 

Według mnie, musimy sobie odpowiedzieć na początku na pytanie w jakim domu chcemy mieszkać i co jest dla nas priorytetem. Jeśli na tynk chcemy nakładać tapety, różne okładziny z tworzyw sztucznych to faktycznie nakładanie oddychających, droższych tynków, które później szczelnie ‘zaklejamy’ mija się z celem.

Pamiętajmy jednak, że cena wykończenia standardowo wykonywanej ściany to tynk + praca nałożenia tynku + gładzie + praca nałożenia gładzi + farba + praca malowania/innego wykończenia. A w przypadku tynków glinianych?

Tynki gliniane możemy wybrać od razu w różnych odcieniach i różnych strukturach, nie musimy ich później malować – tak więc cena takiej ściany to tynk gliniany + praca nałożenia + impregnacja. Mniej kroków i krótszy czas realizacji. To oczywiście uproszczone schematy, nie wliczam siatek, szpachelek i innych przyrządów.

 

Struktury i kolory

 

Kolorów i odcieni jest całkiem sporo – jednak przez to, że producenci nie dodają sztucznych barwników (na szczęście) kolory są naturalne, w odcieniach ziemi. Biel, beż, brąz, rudy, oliwkowa zieleń, szaroniebieski, antracytowy. Jeśli chcecie neonowy żółty, to raczej nie ten kierunek.

Co do struktury, takie tynki mogą być gładkie – nie różniące się niczym wizualnie od standardowej gładkiej ściany pomalowanej farbą. Mogą również podkreślać rustykalny klimat przez wprowadzenie włókien organicznych (celuloza, konopie i słoma) oraz mieszanek ziół (rumianek) – wtedy wszystkie te dodatki, drobno posiekane, są widoczne w masie.

 

Plamy, zabrudzenia, czyszczenie

 

Ten temat jest dość specyficzny. Farby, które są na powszechnym rynku ścigają się w tym, żeby być jak najbardziej zmywalne, jak najlepsze do czyszczenia. Bardziej zmywalna = bardziej szczelna i chemiczna. Natura nie wykształca takich tworzyw, które można by równać trwałością do chemicznych. Ma natomiast cudowną zdolność regeneracji, można to zauważyć również w tym temacie.

A więc jak sobie radzić z czystością ścian pokrytych tynkami glinianymi?
W przypadku tynków strukturalnych sprawa jest bardzo ułatwiona, bo przez drobinki zawarte w masie giną nam w oczach zabrudzenia wynikające z codziennego użytkowania. Co kilka lat można całość łatwo odnowić lub nałożyć drugą warstwę tynku.
Co jednak z rozlanym winem, tłuszczem czy innymi mocnymi brudami? Jeśli coś mocno wsiąknie w strukturę i nie da się tego po prostu zmyć zawsze możemy skuć fragment takiego tynku i “załatać” czystym materiałem. W przypadku tynków strukturalnych znowu jest łatwiej, bo przejścia nie powinno być widać – w przypadku gładkich ścian warto zrobić to na większej powierzchni, bo różnica może być delikatnie zauważalna. Trochę to zabawne, ale jednocześnie jakie proste 🙂

Miejsca podwyższonego ryzyka brudzenia (np. w kuchni, nad blatem) warto mocniej zaimpregnować – nie o to chodzi w końcu, żeby cały czas łatać ściany. Możemy pokryć glinę szkłem wodnym potasowym lub preparatem hydrofobowym – stracimy wtedy cenne oddychające właściwości gliny, ale coś za coś – przynajmniej jej nie znienawidzimy.

 

Tynki gliniane jako element dekoracyjny

 

No dobrze, to brzmi fajnie jeśli budujemy dom od początku i mamy możliwość podejmowania takich decyzji. Albo jeśli kupiliśmy bardzo stare mieszkanie np. w kamienicy i wszystko i tak jest do wymiany. A co z osobami, które kupują mieszkanie w stanie deweloperskim, wszystko jest nowe i w dobrym stanie? Nikt nie podejmie decyzji o skuciu tynków i nakładaniu od nowa, to w zupełności zrozumiałe.
Możemy potraktować taki materiał dekoracyjnie – stosując na wybranych ścianach. Jeśli grubość będzie minimum 1 cm, uda się zachować właściwości gliny. Technologii wykonania jest sporo, to zdecydowanie temat na oddzielny post. W tych kwestiach znowu odsyłam do wykonawców – najlepiej dobiorą metodę do stanu istniejącego, popartą doświadczeniem. Natomiast do mnie zapraszam, jeśli ktoś marzy o projekcie takiego wnętrza!

 

Podsumowując, tynki gliniane mają bardzo dużo zalet – ale trzeba sobie zdawać sprawę z ich specyfiki. Użytkuje się je trochę inaczej niż standardowe wykończenie pokryte farbami. Trzeba rozumieć, że są nie tylko rozwiązaniem wybieranym pod kątem estetycznym, ale przede wszystkim poprawiającym jakość codziennego życia. Jeśli ważne jest dla Ciebie zdrowie i  jakość otoczenia, naturalne materiały i dbałość o środowisko – jestem pewna, że będziesz zadowolony z tego rozwiązania!

 

 

 

udostępnij wpis :

Inne projekty

Leave a Reply