Pracownia architektoniczna ZEW

Architekt Wnętrz Wrocław

Projektant Wnętrz

Projektowanie wnętrz Wrocław, Białobłoty, Pleszew, Konin

Projekty wnętrz Kontakt

biuro@pracowniazew.pl
+48 512 938 819

wertykalna farma przyszłości

Co ma wspólnego człowiek przyszłości ze zdrowym żywieniem? Jak będzie to wyglądało w dobie niezdrowego i szybkiego życia, suplementów, chemii żywnościowej, GMO, nieświadomosci społecznej, nałogów czy ukrytego głodu? W obliczu tych problemów należy zmienić świadomość ludzi i postawić na ich edukację. Naszą odpowiedzią jest MOVING FOOD FAB-LAB – wertykalna farma przyszłości. Jej głównym celem jest uświadamianie ludzi w zakresie zdrowego żywienia, stąd wynika jej otwarta forma i uzewnętrznienie produkcji.

Wybrana działka zawiera na swoim terenie dawny elewator zbożowy – założono jego wykorzystanie zapewniając jednocześnie ochronę zabytku. Budynek stanowi serce projektu, wokół którego narasta nowoczesna produkcja. Zabieg ten jest ukłonem w stronę historii miejsca.

Uprawa żywności znajduje się w specjalnych platformach uprawnych, które oplatają budynek na zewnątrz, po to by korzystać z naturalnych możliwości słońca.
Istotne jest podkreślenie dlaczego tak ważnym jest, żeby żywność była świeża. Z tego powodu farma znajduje się w centrum miasta. Unikamy w ten sposób zbędnego transportu i czasu magazynowania.
Ważne w projekcie było promowanie zdrowego stylu życia, dlatego mieszkańcy mogą samodzielnie uprawiać żywność, czy to we własnych ogródkach, czy w specjalnych do tego przystosowanych salach edukacyjnych.

Ważną ideą projektu, która kształtuje konstrukcję i całą formę budynku jest uproszczenie do minimum produkcji, logistyki i pracy ludzi. Dlatego zaproponowane zostały tylko dwie kondygnacje w których odbywa się ingerencja pracownika – kondygnacja sadzenia i zbioru. Istotą produkcji są poruszające się wzdłuż konstrukcji platformy pełniące rolę inkubatorów zawierajacych rośliny i warzywa wraz z cyrkulującą przez nie pożywką uprawy hydroponicznej.

współpraca przy projekcie: Anna Otlik

Share Project :

Inne projekty