Pracownia architektoniczna ZEW

Architekt Wnętrz Wrocław

Projektant Wnętrz

Projektowanie wnętrz Wrocław, Białobłoty, Pleszew, Konin

Projekty wnętrz Kontakt

biuro@pracowniazew.pl
+48 512 938 819
projekt wnetrza w wirtualnej rzeczywistości

 

Współpracując ze mną, mają Państwo możliwość zobaczenia projektu swojego mieszkania / restauracji / dowolnej przestrzeni z wykorzystaniem VR – wirtualnej rzeczywistości (z ang. Virtual Reality).

 

 


Jak wygląda projekt wnętrza w wirtualnej rzeczywistości?


 

Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości jest popularne w grach, być może kojarzycie ją z salonów VR. W kwestii projektowania wnętrz to innowacyjne i rzadko spotykane zastosowanie na polskim rynku, dlatego krótko opiszę jak wygląda i funkcjonuje.

Opracowując projekt przygotowuję model 3D, który standardowo oglądamy na laptopie, tworzę z niego animacje (spacery), realistyczne wizualizacje w formie obrazu. Wszystko to jednak jest oglądane “na płasko”, tzn. na komputerze, telefonie, w formie wydruków.

Technologia VR to krok dalej – dzięki założeniu okularów i odtworzeniu pliku w specjalnym programie, możemy poczuć się jakbyśmy byli w danym miejscu. Najprościej mówiąc, przenosimy wzrok do wymodelowanej przestrzeni 3D. Możemy się po niej swobodnie przemieszczać, a okulary które mamy na głowie czytają nasze położenie – przez co każdy ruch wykonujemy również w modelu (np. przybliżenie głowy do jakiegoś szczegółu i dokładne obejrzenie).

Ważną kwestią jest to, że nie potrzebujemy przestrzeni 100m2, żeby obejrzeć projekt mieszkania o takiej powierzchni. Żeby przemieścić się na większą odległość, np. kilku metrów – przeskakujemy w dane miejsce za pomocą rączki. W miejscu w które wskoczyliśmy możemy się obracać, dawać małe kroczki, kucać, siadać a gdy chcemy przejść dalej powtarzamy “skok”.  

 

 

Co nam daje projekt wnętrza w VR?


  • Zupełnie inne poczucie przestrzeni, którego nie można porównać do oglądania na ekranie komputera.
  • Precyzyjna weryfikacja skali – od razu widzimy czy coś jest dla nas z wysoko, za nisko, gdzieś jest za mało miejsca lub jest dużo i możemy je lepiej zagospodarować.
  • Dobra zabawa i ciekawe doświadczenie 🙂

Wykorzystanie VR jest świetnym uzupełnieniem tego, czego brakuje przy klasycznym projekcie. Rysunki techniczne pozwalają na precyzje i rozwiązywanie detali, realistyczne wizualizacje pokazują nam odwzorowanie materiałów i przedmiotów do złudzenia przypominając zdjęcie, natomiast przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości daje nam bezkonkurencyjne poczucie przestrzeni i skali.


 

Serdecznie zapraszam do współpracy!